Stránku podporuje
p_abena

 VAŠE OTÁZKY, NAŠE ODPOVEDE

Tu čakáme na Vaše otázky. Otázky môžete písať cez formulár, alebo nám ich pošlite na email: otazky@inkontinencia.sk
 
Meno:
Email:
Otázka:
  

Upozornenie: nezabudnite správne vyplniť Váš email!
Bez správne vyplnenej emailovej adresy nie je možné odpovedať na Vašu otázku.


Vopred Vám ďakujeme za Vaše otázky a podnety. Možno práve Vaša otázka niekomu pomôže s riešením konkrétneho problému súvisiaceho s inkontinenciou.


Výber z Vašich otázok

   Otázka č.1: Som inkontinentná už niekoľko rokov. Vždy keď prídem k lekárovi, predpíše mi 60 ks plienkových nohavičiek. Počula som, že už môžem dostať aj viac kusov. Čo mám robiť?
   Odpoveď: Áno, počula ste správne. Treba zájsť za Vašim predpisujúcim praktickým lekárom, prípadne aj za odporúčajúcim lekárom. Do úvahy prichádzajú vo Vašom prípade až dve alternatívy: keďže ste mobilná (nakoľko píšete že chodíte k lekárovi), je možné zmeniť druh pomôcky z plienkových nohavičiek na vložky alebo vkladacie plienky, ktorých sa do výšky finančného limitu - 55,32€ zmestí podstatne viac. Druhou možnosťou je zmeniť značku pomôcky - namiesto plienkových nohavičiek doteraz používanej značky vyskúšajte plienkové nohavičky porovnateľných kvalitatívnych parametrov inej značky (viď tabuľka "Plienkové nohavičky - prepočet finančného limitu na kusy").

   Otázka č.2: V domove - penzióne pre dôchodcov mám ťažko postihnutého príbuzného s inkontinenciou moču a občas aj stolice. Na poukaz dostáva mesačne 72 ks plienkových nohavičiek veľkosti Medium a ďalších 10-15 kusov si musí každý mesiac dokupovať. Dá sa to riešiť aj nejakým iným spôsobom?
   Odpoveď: Áno, pri veľkosti Medium sú na trhu značky, u ktorých sa do limitu zmestí aj viac ako 90 ks plienkových nohavičiek. Skontaktujte sa s kompetentným pracovníkom zariadenia, kde je Váš príbuzný. Ak to nepomôže, napíšte nám znova.

   Otázka č.3: Používaná plienka mi preteká a mám s tým problémy. Čo mi odporúčate?
   Odpoveď: Bolo by dobré konkretizovať, čo myslíte pod pojmom plienka. Preto bude naša odpoveď iba všeobecná. Môže sa jednať o nekvalitnú plienku, vyrobenú z menej kvalitných surovín (krátkovláknitá buničina sa pri pohybe rozpadá, superabsorbent je schopný iba jednej reakcie spracovania moču na gél a pod.), resp. plienka je nesprávne nasadená (to sa môže týkať najmä plienkových nohavičiek).

   Otázka č.4: Na poukaz mi doktor predpísal dostatočný počet pomôcok jednej menej známej značky, ale vo výdajni zdravotníckych potrieb túto značku nemali a ponúkli mi podstatne menej pomôcok inej značky. Prečo?
   Odpoveď: Výdajňa zdravotníckych potrieb je síce špecifický, ale predsa len obchod ako každý iný. Svoj ekonomický profit si vytvára uspokojovaním zákazníkov. Keď zákazníka neuspokojí, nezarobí. V dnešnej dobe už neexistuje nedostatkový tovar. Každá výdajňa spolupracuje s viacerými dodávateľmi a ak aj tovar nemá momentálne na sklade, má možnosť si ho telefonicky objednať a v priebehu krátkej doby má tovar dodaný. Ak by Vaše problémy pretrvávali, napíšte nám opäť.

   Otázka č. 5: Na pomôcky pre 3. stupeň je finanačný limit 55,32€ mesačne. Keďže pri vložkách a podložkách bol stanovený maximálny počet kusov na 60, v tabuľke uvádzate pre možnosť dočerpania finančného limitu hodnotu týchto 60 kusov v eurách. Prosím Vás o vysvetlenie na konkrétnom príklade, ako to mám chápať?
   Odpoveď: Keď si na jeden poukaz necháte predpísať napr. 60 ks podložiek (ich hodnota je napr. 30€), môžete si na druhý poukaz nechať predpísať ešte ďalšie pomôcky za 25,32€, napr. plienkové nohavičky alebo vkladacie plienky. Možný počet kusov na dočerpanie limitu zistíte tak, že vydelíte výšku nevyčerpaného limitu kusovou cenou plienky - v našom prípade 25,32:0,80 = 31. Na druhý poukaz si teda môžete nechať predpísať v tomto konkrétnom prípade ešte 31 ks pomôcok.

   Otázka č. 6: Otázka znie: "aktuálny počet kusov doporučujeme overiť si na príslušnej internetovej stránke". To je ktorá? a "na každý druh pomôcky však musí byť vypísaný samostatný poukaz" Ten POUKAZ môže vypísať praktický lekár? Pretože moja príbuzná má od urológa papierik (poukaz?), kde je zakrúžkovaný 3. stupeň, 55,32€ a súčasne 60ks konkrétnych vkladacích plienok. Treba ísť znova urológovi?
   Odpoveď: K prvej časti Vašej otázky: Porovnávacie tabuľky na našej stránke majú informatívny charakter. Nemusia však obsahovať operatívne zmeny, ktoré jednotlivé firmy môžu urobiť. Preto je tam uvedené odvolanie na príslušnú internetovú stránku firmy. Ak ju firma nemá alebo tam nie sú relevantné údaje, je to jej vizitka. Napr. na stránke www.abena.sk sú všetky údaje uvedené.
K druhej časti otázky: Poukaz na zdravotnícku pomôcku slúži k predpísaniu iba jedného druhu pomôcky (na rozdiel od receptu na lieky, kde môžu byť predpísane dva druhy liekov). Preto pri predpísaní dvoch druhov pomôcok (napr. plienkové nohavičky a podložky) je potrebne vypísať dva poukazy. Poukaz vypisuje prakticky lekár na základe doporučenia od odborného lekára. Vo Vašom prípade papierik od urológa predstavuje odporúčanie. Odborný lekár však nemá odporúčať konkrétnu značku pomôcky (sú však aj takí, ktorí to z rôznych dôvodov, robia), ale iba druh pomôcky. Ak však príbuznému nevyhovujú konkrétne vkladacie plienky alebo ich počet (60 ks plienok od jednej firmy môže mať rovnakú hodnotu ako napr. 100 ks plienok od inej firmy), je potrebné zájsť za odporúčajúcim lekárom a nechať si zmeniť odporučenie. Ak to nebude chcieť urobiť, môžete zvážiť zmenu lekára.