Stránku podporuje
p_abena

 DRUHY POMÔCOK

   Ako sme písali už v úvode, nájsť uspokojivé lieky alebo vykonať chirurgický zákrok žiaľ nie je pre každého inkontinenciou postihnutého občana vhodné alebo možné. Predsa však existujú riešenia, ktoré umožňujú to hlavné - vrátiť človeka do spoločnosti. Na to existujú rôzne pomôcky zabraňujúce úniku moču, prípadne aj stolice, do spodného prádla, postele, atď. Tieto pomôcky rozdeľujeme na:


V posledných rokoch sa najviac používajú savé pomôcky pre inkontinentných, predovšetkým pre svoje jednoduché použitie a komfortné vlastnosti - zaistenie pocitu sucha, neutralizácia pachu. Preto sa práve savým pomôckam budeme venovať podrobnejšie.


Druhy savých (absorpčných) pomôcok:

img_pomocky1 img_pomocky2 img_pomocky3 img_pomocky4 img_pomocky5
vložkyvložkyvkladacieplienkovépodložky
pre mužovplienkynohavičky
   (aj navliekacie) 

 
veľkosť obvod bokov v cm sacia schopnosť v ml
X-Small40 - 701400 - 1600
Small50 - 801100 - 2200
Medium70 - 1201500 - 3600
Large100 - 1502000 - 4100
X-Large110 - 1702600 - 4100
 

Do skupiny plienkových nohavičiek sa zaraďujú aj navliekacie plienkové nohavičky, ktoré sú určené najmä pre mobilných užívateľov. Sú k dispozícii v 5 veľkostiach (s inými obvodmi bokov pre jednotlivé veľkosti) a so sacou schopnosťou 600 až 2000 ml.
Pre najmenších pacientov sú určené detské plienkové nohavičky.


Neprehliadnite porovnania počtov kusov pomôcok, ktoré sú hradené zdravotnými poisťovňami v časti Počty kusov.


   Na slovenskom trhu sa nachádzajú savé pomôcky viacerých značiek (výrobcov). V rámci základného rozdelenia na 4 druhy savých pomôcok sme už načrtli aj rozdelenie jednotlivých druhov podľa rozmerov - veľkostí plienok. Keď zoberieme do úvahy aj rôzne sacie alternatívy, zistíme že u nás existuje viac ako 200 savých pomôcok. Väčšina z nich je kvalitná a inkontinenciou postihnutému občanovi dokáže zabezpečiť úplný komfort.
Upozornenie:
     Je potrebné konštatovať, že na Slovensku sa ešte stále používajú aj menej kvalitné resp. nekvalitné pomôcky. Ako sa to dá zistiť, keď na prvý pohľad je každá plienka rovnaká? Jednoducho "najlepším dôkazom je plienka vytiahnutá spod pacienta". Nekvalitná plienka sa už po krátkom použití začne vo vnútri žmolkovať, neskôr sa buničina (najmä pri pohybe) úplne rozpadne. Nekvalitná plienka je schopná spracovať iba malé množstvo tekutiny, už po krátkom čase z nej začína moč vytekať. Sprievodným javom je zaparovanie a sčervenanie pokožky. Naopak, kvalitná plienka musí mať nasledovné vlastnosti: povrch plienky je neustále suchý, moč je opakovane spracovávaný na gél a indikátor vlhkosti Vám signalizuje, kedy je potrebné ju vymeniť. Ak na plienku položíte ruku, nesmiete cítiť vlhkosť, ak rukou na plienku zatlačíte (cca 5 minút po močení), nesmie z nej vytekať tekutina. Kvalitná plienka musí bez problémov „slúžiť“ veľa hodín, a to bez rizika zaparenia resp. alergickej reakcie pokožky alebo vytečenia jej obsahu do okolia. Samozrejme, ak sa do plienky dostane stolica, je potrebné ju bez ohľadu na nevyčerpanú saciu kapacitu ihneď vymeniť.